Błędy jakie popełnimy podczas pisania regulaminu sklepu internetowego – nie kopiuj! Nie pisz za szczegółowo!

Zakładając własny sklep internetowy, wiele osób nie potrafi samodzielnie spisać reguł, jakie mają w nim obowiązywać. W konsekwencji dochodzi do tego, że piszą regulamin wzorując się na innych sklepach. Ważne, aby osoba, która redaguje ów dokument znała się na przepisach prawa konsumenckiego. O zapis niezgodny z prawem bowiem nie trudno.

Niestety wiele osób nie potrafi korzystać z Internetu. Uważają oni, że skoro ktoś umieścił treści w sieci, to bezkarnie można je wykorzystywać do własnych celów. I tak właśnie powstają kopie regulaminów, które ktoś pożycza i umieszcza we własnym sklepie. Pamiętajcie, nie wolno tego robić! Każdy regulamin, który umieszczony został w określonym sklepie internetowym chroni prawo o ochronie własności intelektualnej. Oczywiście chroni go także prawo autorskie.

Kopiowanie tego typu dokumentów jest niezgodne z prawem, podobnie, jak kopiowanie utworów muzycznych czy filmów. Jest to bez wątpienia pogwałcenie praw autorskich.

Niektórzy jednak tego nie rozumieją. Uważają, że regulamin, podobnie, jak inne prawnicze dokumenty, nie powinny być objęte ochroną prawem autorskim. Same bowiem stanowią ochronę przed oszustwem. Nic bardziej mylnego. Jeśli zatem nie chcemy mieć problemów – nie warto kopiować cudzej własności. Lepiej regulamin stworzyć samemu.

Kolejnym, bardzo często popełnianym błędem, jest zbyt szczegółowy dokument. Wielu sprzedawców wiedząc, że Internet jest miejscem niebezpiecznym, chce się zabezpieczyć na każdą okoliczność. Pisząc regulamin umieszczają w nim bardzo szczegółowe informacje, co prowadzi do tego, że dokument ten jest bardzo długi, zawiły, zupełnie niezrozumiały dla osoby, która chce po prostu zrobić zakupy. Idąc dalej, w tak zawiłym dokumencie nie trudno zawrzeć zdanie, które jest niezgodne z prawem, co w konsekwencji prowadzi do tego, że konsument może pozwać sklep.

Najlepsze są rzeczy najprostsze. Piszmy zatem proste regulaminy, zrozumiałe dla każdego. Jeśli kiedyś będziemy mieć jakąś promocję lub konkurs, stworzymy na tę okoliczność osobny regulamin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *