Jak oszczędzać energię elektryczną?

Opłaty za prąd stanowią sporą część domowego budżetu. Szczególnie teraz, gdy bez wielu sprzętów trudno się obyć, warto zwrócić uwagę na to, jak oszczędzać energię elektryczną. Niektóre sposoby wydają się banalne, jednak w skali roku, pozwolą nieco zaoszczędzić, a przy okazji zadbać i o środowisko.

Wyłączaj sprzęty i światło

Niektórzy mają zwyczaj, że wychodząc z domu na przysłowiowe „kilka chwil” pozostawiają włączone sprzęty. Nieważne, czy te „kilka chwil” to będzie 10 minut, czy pół godziny, zawsze odłączaj od zasilania te urządzenia, które nie muszą być podłączone do prądu, np. komputer, czy smartfon. Nie pozostawiaj też telewizora w stanie czuwania.

Kiedy kończysz pracę na komputerze, czy laptopie, wyłączaj sprzęt i nie pozostawiaj ładowarki podłączonej do gniazdka.
Tam, gdzie jest to możliwe korzystaj z naturalnego światła. Po zapadnięciu zmroku niekiedy odruchowo włącza się światło w całym domu. Tymczasem żeby oszczędzić, nie pozostawiaj zapalonego światła w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. To tylko marnowanie prądu.

Zadbaj o właściwe korzystanie ze sprzętów

Lodówkę najlepiej ustawić w chłodnym miejscu, z dala od wszelkich źródeł ciepła i najlepiej tam, gdzie nie docierają promienie słoneczne. Dzięki temu po otwarciu, dostanie się do niej mniej ciepłego powietrza, a to ograniczy pobieranie energii przez urządzenie. Poza tym nie należy wstawiać do niej ciepłych potraw.

W czajniku elektrycznym podgrzewaj tyle wody, ile jest ci potrzeba. Nie napełniaj go do pełna, jeżeli np. chcesz zrobić sobie tylko filiżankę kawy. Przełoży się to na zużycie prądu.
Do podgrzewania posiłków używaj zwykłej kuchenki, a nie mikrofali. Choć jest to o wiele szybsze i bardziej poręczne, kuchenki mikrofalowe zużywają dużo energii.

Skorzystaj z oświetlenia LED

Modne i atrakcyjne wizualnie oświetlenie LEDowe jest również energooszczędne. Warto więc zakupić LEDowe świetlówki, które mogą świecić nawet przez 50 tys. godzin, a są bardzo energooszczędne.

Oszczędzaj ogrzewanie

Ci, którzy posiadają ogrzewanie na prąd doskonale wiedzą, ile kosztuje. Żeby zaoszczędzić, trzeba koniecznie zadbać o szczelność okien. Dzięki temu ciepło wytwarzane przez kaloryfer nie będzie uciekało. I najważniejsze: należy wyłączać ogrzewanie, kiedy wietrzy się mieszkanie.

Korzyści

Warto wiedzieć, jak oszczędzać energię elektryczną, gdyż ma to bezpośrednie przełożenie zarówno na nasze rachunki, jak i na środowisko naturalne. Podczas produkcji energii elektrycznej wydzielany jest dwutlenek węgla (CO2), który ma wpływ na efekt cieplarniany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *