Jakie są zalety i wady sprzedaży gotowych spółek?

Sprzedaż gotowych spółek to biznes, który na świecie rozwija się z dnia na dzień. Zainteresowanie zakupem spółki gotowej do działania na rynku jest coraz większe. W Polsce jest to rozwiązanie wciąż mało popularne, aczkolwiek zainteresowanie tym tematem stale rośnie. W niniejszym artykule spróbujemy przedstawić zarówno wady jak i zalety tego rozwiązania, tak by podjęcie decyzji było jak najbardziej świadome. Postaramy się przybliżyć możliwe ryzyka oraz aspekty które należy wziąć pod uwagę przy zakupie gotowej spółki.

Zacznijmy od zalet

Niewątpliwą zaletą, a często też argumentem dla którego korzysta się z takiego rozwiązania jak zakup gotowej spółki jest duża oszczędność czasu. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą tracić czasu który związany jest z procesem rejestracji spółki. W zależności od ilości spraw w referacie sądowym w większych miastach proces ten może potrwać nawet do pół roku. Tyle bowiem zajmuje przygotowanie dokumentacji, złożenie wniosku i najgorsze- oczekiwanie na wpis spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Decydując się na zakup gotowej spółki proces ten może zostać zredukowany do zaledwie 2-3 dni a czasem nawet kilku godzin! Kolejną zaletą jest fakt, że gotowa spółka ma nadany już numer NIP, KRS i REGON. Ponadto, obecnie nie ma problemy z tym, aby dokonać zakupu spółki która posiada zarejestrowane PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) zgodne z biznesem jaki będziemy chcieli powadzić w przyszłości. Możemy także zdecydować się na zakup spółki posiadającej odpowiednie licencje, koncesje, zezwolenia czy pozwolenia. Wszystko po to, by od razu móc rozpocząć działalność. Do zalet należy zaliczyć również to, że najczęściej taka nowo zakupiona gotowa spółka nie posiada żadnych zadłużeń, chociaż nie należy tego brać za pewnik. Zawsze warto mimo wszytko prześledzić sprawozdania finansowe i upewnić się czy spółka nie widnieje w takich rejestrach jak np. Krajowy Rejestr Długów.

A czy są jakieś wady?

Rozwiązanie jakim jest zakup gotowej spółki ma oczywiście wielu przeciwników, którzy podkreślają jego wady. Bez wątpienia podstawową wadą jest to, że po każdym zakupie będziemy musieli dokonać zmian w rejestrze sądowym. Zmienić będziemy musieli osoby wspólników, zarządu, rady nadzorczej lub innych organów, ale także siedziby czy adresu internetowego. Są jednak głosy, które twierdzą, że nie można tej kwestii kwalifikować jako wadę gdyż spółka może od razu działać gdyż de facto ma zarząd. Pamiętajmy także, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić aspekty formalno prawne, szczególnie jeśli chodzi o kondycję finansową spółki.

http://gielda-spolek.pl/gielda/

Jak pokazuje niniejszy artykuł zakup gotowej spółki ma zarówno wady jak i zalety.  Niezależnie od tego czy jesteśmy zwolennikami czy zagorzałymi przeciwnikami takiego rozwiązania jest to w pełni zgodny z obowiązującym prawem biznes i stosunkowo bezpieczny.  Mamy nadzieję, że dzięki informacjom przekazanym w niniejszym artykule decyzja stanie się  łatwiejsza i bardziej świadoma. Zanim zdecydujemy się na zakup przemyślmy tą decyzję, a przede wszystkim poświęćmy czas na dokładne przemyślenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *