Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – którą wybrać?

Wielu z nas nie raz myślało o założeniu własnej działalności. Kiedy stajemy przed takim wyborem, musimy podjąć decyzję, czy ma to być jednoosobowa działalność gospodarcza, czy może jedna ze spółek. Zanim o tym zadecydujemy, warto zapoznać się ze wszystkimi formami działalności gospodarczej, rozważyć ich wszystkie za i wszystkie przeciw i dopiero po namyślę wybrać.

Najczęściej wybieraną przez przyszłych przedsiębiorców formą działalności jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Drugą po niej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Pierwsza z wymienionych jest doskonałym rozwiązaniem dla początkujących właścicieli firm, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z prowadzeniem własnej działalności, a co za tym idzie – nie posiadają dużego doświadczenia. Jeśli chcemy jednak poprowadzić spółką, musimy nastawić się na nauczenie się pewnych mechanizmów Prawno – finansowych, które pozwolą nam prowadzić działalność bez żadnych przeszkód.

Różnicą pomiędzy jednoosobową działalnością a spółką są ZUS-owskie składki. Prowadząc jednoosobową działalność, przedsiębiorcy nie pozostaje mu nic innego, jak odprowadzenie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na samym początku prowadzenia działalności wynoszą one 487,90 zł, zaś po dwóch latach prowadzenia – aż 1172,56 zł. Prowadzenie spółki, którą zawiązało co najmniej dwóch wspólników, nie wymaga odprowadzania składek do ZUS. Jeśli jednak spółkę prowadzi jedna osoba, nie uniknie ona opłacania składek.

Kolejne różnice, które widoczne są w prowadzeniu spółki i jednoosobowej działalności gospodarczej to opodatkowanie tych dwóch form działalności. Osoby, które zdecydują się na prowadzenie jednoosobowej działalności mogą wybrać najbardziej odpowiadający im system opodatkowania. Wybór powinni uzależnić od rodzaju działalności oraz zysków. Mogą brać pod uwagę:

  • podatek liniowy – 19%;
  • podatek na zasadach ogólnych (18% i 32% – w zależności od dochodów);
  • ryczałt od ewidencjonowanych przychodów.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi niestety zapłacić podwójny podatek – od zysku, jaki wypracowała oraz od zysku jej wspólników. Osoby, które wiedzą z czym to się je potrafią zastosować odpowiednie zasady pozwalające zmniejszyć dany podatek.