Kantor – co w trawie piszczy, czyli historyczne ciekawostki

Pierwszy kantor wymiany walut – cinkciarz

Koniec II wojny światowej oraz komunizm, to moment, kiedy w Polsce zabroniona była wymiana walut poza jednym miejscem – bankiem PKO. Kantory walutowe w tym okresie nie istniały. Jak można się domyślać, wymiana waluty po kursie bankowym kompletnie się nie opłacała. Poza tym wymiany walut mogły dokonać osoby jedynie z ważnym paszportem, w którym zawarta była adnotacja o możliwości wyjazdu zagranicznego Jak zatem ludzie radzili sobie z tą sytuacją? Walutę wymieniali nielegalnie – u ludzi zwanych cinkciarzami.

Ludzkie kantory walutowe – interes z półświatka

Cinkciarze, bo o nich mowa handlowali walutą w pobliżu banków. U takich osób można było wymienić walutę po lepszym kursie, niż w banku. Nic więc dziwnego, że interes kwitł, a władze PRL na ulice posłały specjalne oddziały Milicji, które za zadanie miały wyłapać lichwiarzy.

Kantor – kiedy otwarto pierwszy?

Pierwsza legalna wymiana walut w kantorze odbyła się w roku 1989 w Świecku. Interes kwitł znakomicie, przede wszystkim dlatego, że bez problemu można było wyjechać poza granice kraju. Dopiero, kiedy na rynku pojawił się kantor internetowy, te stacjonarne straciły część swoich dochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *