Kredyt konsolidacyjny czy prolongata?

Kredyt konsolidacyjny i prolongata kredytu to dwa całkiem różne narzędzia pomagające w obniżeniu comiesięcznych wydatków związanych z regulowaniem zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów, zakupów ratalnych. Mając więcej niż jedno zobowiązanie wobec banku, istotne jest terminowe regulowanie zobowiązań. Większa ilość zobowiązań wcale nie jest jakimś specjalnym wyczynem. W takiej sytuacji jest każda osoba, która korzysta z kredytu, pożyczki a do tego ma np. kartę kredytową w banku, czy też zdecydowała się na jakikolwiek zakup ratalny.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kiedy przychodzi cięższy okres w życiu, a to może przytrafić się każdemu, niezwykle ważne jest reagowanie na pojawiające się problemy finansowe z wyprzedzeniem. Najlepiej jest reagować zaraz po wystąpieniu pierwszych trudności, pamiętając, że do wyboru są co najmniej dwa rozwiązania: kredyt konsolidacyjny lub prolongata kredytu.

Kredyt konsolidacyjny to rodzaj kredytu udzielanego przez banki, który polega na połączeniu kilku zobowiązań w jedno, którego spłata co prawda zostaje wydłużona, jednak miesięczna jego rata może być mniejsza nawet o połowę względem sumy dotychczasowych zobowiązań, które miałyby podlegać konsolidacji. Kredyt konsolidacyjny jest całkowicie bezpieczny i pozwala na odzyskanie płynności finansowej. Można konsolidować zarówno kredyt hipoteczny, gotówkowy, jak i pożyczki pozabankowe, zakupy ratalne, czy spłatę karty kredytowej. Jedynym istotnym warunkiem jest posiadanie przez kredytobiorcę zdolności kredytowej, czyli osoby o stabilnej sytuacji finansowej i pozytywnej historii kredytowej.

Kiedy zamiast kredytu konsolidacyjnego wybrać prolongatę kredytu?

Prolongata kredytu jest narzędziem bankowym, swego rodzaju porozumieniem z bankiem, które umożliwia odsunięcie na dany czas – określony we wniosku o prolongatę kredytu (bywa, że nawet do 12. miesięcy), konieczności płacenia rat, płacenia wyłącznie odsetek czy też wydłużenia okresu kredytowania i zmniejszenia tym samym kwoty miesięcznej raty. Istotą zaletą prolongaty kredytu, czyli tymczasowego zawieszenia jego spłaty jest to, że aby z niej skorzystać, nie jest wymagane posiadanie zdolności kredytowej.

Zatem jeśli zdolność finansowa nie pozwala na wzięcie kredytu konsolidacyjnego, warto, zamiast unikać kontaktu z bankiem, unikania spłaty długu skorzystać z wniosku o karencję w spłacie kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *