Nowości dla przedsiębiorców w 2019 roku

Rok 2019 jeszcze przed nami, jednak rząd i ustawodawcy już planują zmiany, które od nowego roku powinny zacząć obowiązywać. Dlatego przedsiębiorcy powinni zapoznać się z nowościami, aby wszystkie procesy zmian przebiegły bezproblemowo.

Exit tax

Rząd planuje obciążyć przedsiębiorców, którzy przeniosą swoje firmy do innego kraju podatkiem od niezrealizowanych dochodów. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie podatek zostanie wprowadzony, ale przepisy unijne mówią, że musi się to stać do końca roku 2019. 

Mały CIT

Małe firmy, których roczny przychód ze sprzedaży nie przekroczył 1,2 mln euro, będą mogły płacić CIT na poziomie 9%, zamiast dotychczasowych 15%. Według szacunków z ulgi może skorzystać nawet 400 tys. przedsiębiorców. W ustawie zawarte są wymogi, jakie firmy muszą spełnić, oraz przepisy uniemożliwiające korzystanie z niej przedsiębiorcom, którzy np. podzielili swoje przedsiębiorstwa, aby skorzystać z obniżki.

Kasy fiskalne

Od 2019 r. kolejne branże muszą być wyposażone w kasy fiskalne. Od stycznia obowiązek dotyczyć ma m.in. wulkanizatorów, stacji paliw czy mechaników, a od 1 lipca placówek hotelarskich i gastronomicznych.

JPK

W 2018 r. został wprowadzony comiesięczny obowiązek przesyłania jednolitego pliku kontrolnego JPK_VAT przez przedsiębiorców będących płatnikami VAT. Od lipca 2019 r. przedsiębiorcy mają docelowo, zamiast składania deklaracji VAT, wysyłać plik JPK_VDEK. Ma to służyć uproszczeniu systemu i zmniejszeniu obowiązków podatników.

To tylko kilka z planowanych nowości, jednak te będą dotyczyć największej ilości podatników, dlatego warto się z nimi zapoznać i nie odkładać przygotowań na ostatnią chwilę. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *