Czy program 500+ uratuje sytuację demograficzną w Polsce?

Wskaźniki do roku 2015 pokazywały, że sytuacja demograficzna w naszym kraju nie należy do najlepszych. Biorąc pod uwagę wskaźnik dzietności, który powinien wahać się między 2.10 a 2.15, wychodziło na to, że społeczeństwo w Polsce wymiera. Od lat bowiem wskaźnik sięgał niewiele ponad 1.3. Wszyscy więc powinni zgodnie orzec, że nasza sytuacja demograficzna wygląda naprawdę tragicznie. Nic więc dziwnego, że rząd postanowił tę sytuację zmienić. Obiecując wypłatę w 500 zł na drugie i kolejne dziecko dla rodzin wielodzietnych, ministrowie mieli nadzieję, że dzietność w Polsce znacznie wzrośnie. Przecież każdą rodzinę będzie stać na kolejne dziecko. Czy aby na pewno?

Program, który ma za zadanie polepszenie sytuacji finansowej polskich rodzin wielodzietnych ruszył z dniem 1 kwietnia 2016 roku. Poza kosztami, jakie państwo polskie musiało ponieść na wypłaty programowe dla rodzin, musiało również udźwignąć koszty zatrudnienia dodatkowych urzędników, których zadaniem jest sprawdzanie składanych przez polskie rodziny wniosków. Statystyki mówią, że do tego zadania powołano aż 7 tys. dodatkowych urzędników, których wynagrodzenie ma sięgnąć aż 340 mln zł rocznie. Szacunkowo koszt programu 500+ ma wynieść łącznie do 23 miliardów złotych rocznie.

Wielu z nas zastanawia się, skąd polski rząd weźmie pieniądze na pokrycie kosztów związanych z programem 500+. Okazuje się, że posłowie chcąc uzyskać spłatę programu z następujących źródeł finansowania:

  • nowe podatki – w tym podatek bankowy
  • jednorazowe źródła finansowania
  • wzrost zadłużenia.

Ze wspomnianego wyżej podatku bankowego Państwo uzyskało aż 4 mld złotych. Innym źródłem, z którego polskie gminy mogły wypłacić wielodzietnym rodzinom 500+ było przeksięgowanie aukcji LTE, które zasiliło budżet o 9,2 miliarda złotych. Po zsumowaniu wszystkich źródeł finansowania, okazało się, że rząd polski doskonale przekalkulował dany program. Na ten rok pieniędzy wystarczyło, choć ekonomiści alarmują, że rok 2016 był najgorszym w ciągu trzech lat pod względem gospodarczym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *