Radca prawny a adwokat

Niemal każdy z nas potrzebuje przynajmniej raz w życiu porady prawnej. Nie zawsze jednak wiemy, do kogo powinniśmy się zwrócić. Prawnik prawnikowi nierówny, a każdy z nich ma swoją specjalizację i zakres działalności. Adwokat, prócz udzielania różnego rodzaju porad prawnych, może nas reprezentować przed sądem lub różnymi urzędami. W swoich kompetencjach ma także sporządzanie opinii czy aktów prawnych.

Różne kompetencje

Pracę adwokata, zakres jego działalności reguluje ustawa prawo o adwokaturze. Również radca prawny, wypełniając codzienne obowiązki, musi kierować się ustawą. Głównym zajęciem radców jest udzielanie porad prawnych, nie mogą oni jednak reprezentować swoich klientów przed sądami i urzędami w niektórych rodzajach spraw. Należą do nich sprawy karne i karnoskarbowe. Radca prawny może nas jednak reprezentować w sprawach rodzinnych. Nie da się jednak ukryć, że ten zawód kojarzy nam się przede wszystkim ze sprawami gospodarczymi.

Liczy się specjalizacja

Do obu tych przedstawicieli prawa możemy się zwrócić również wtedy, gdy nasz problem związany jest z prawem administracyjnym lub cywilnym. Być może któregoś dnia te zawody zostaną zrównane i zostanie tylko jeden, ale w tym momencie warto zdawać sobie sprawę z tych różnic. W wielu krajach już to rozróżnienie nie istnieje. Przedstawiciele obu tych zawodów są zobowiązani do zachowania tajemnicy zawodowej, więc bez obaw możemy powierzyć im swoje sprawy wymagające specjalistycznej pomocy. Decydując się na odwiedzenie prawnika, warto dowiedzieć się, w jakiej dziedzinie się specjalizuje. Wówczas, niezależnie od tego, czy będzie to adwokat czy radca prawny, będzie w stanie nam skutecznie pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *