Rata kredytu hipotecznego – jak ją obliczyć oraz czy opłaca się spłacać kredyt szybciej, niż zakłada umowa?

Przeglądasz najnowszy ranking kredytów hipotecznych i masz parę pytań dotyczących comiesięcznych rat? W takim razie koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Opisujemy w nim jak obliczać raty kredytu hipotecznego oraz czy opłaca się szybciej go spłacać.

Obliczenia raty kredytu hipotecznego

Ranking kredytów hipotecznych w swoim zestawieniu najczęściej uwzględnia oprocentowanie oraz prowizję danych banków. Na podstawie tych dwóch wskaźników możemy obliczyć ratę kredytu na podstawie kalkulacyjnego arkusza. Jednak taka metoda jest bardzo żmudna oraz trudna.
Najlepszym rozwiązaniem jest użycie dedykowanego kalkulatora internetowego. Kalkulatory te są prezentowane i udostępniane w serwisach banków oraz na portalach poświęconych kredytom hipotecznym. Narzędzie to umożliwia kalkulacje na podstawie filtrów ustawianych przez kredytobiorcę w zależności od jego preferencji. Obliczenia te jednak są dość okrojone i czysto kalkulacyjne, dlatego przed wzięciem kredytu, warto spotkać się z doradcą kredytowym, który dobierze kredyt będący produktem banku do potrzeb klienta.

Czy warto szybciej spłacić kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to zazwyczaj kredyt na dużą sumę pieniędzy w celu zakupu nieruchomości na wiele lat. Jednak czasami się zdarza, że kredytobiorcy za sprawą pozytywnej sytuacji finansowej mogą szybciej spłacić kredyt. Mogłoby się wydawać, że sytuacja jest klarowna, a jednak nie do końca. Czasami szybsza spłata może się zwyczajnie nie opłacać przez wzgląd na określone czynniki. Główny czynnik, jaki należy uwzględnić to dodatkowa opłata za spłacenie kredytu w pierwszych latach realizowania umowy.
Jeśli kredytobiorca posiada większą ilość gotówki, powinien przemyśleć, czy nie lepiej przeznaczy tę sumę na inny cel. Szybsza spłata może oznaczać konieczność wzięcia droższego kredytu. Zamiast szybszego spłacenia kredytu, dobrą opcją wydaję się realizacja nadpłat, które skrócą harmonogram rat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *