Regulamin sklepu internetowego – jakie błędy najczęściej popełniamy?

Osoby, które chcą założyć sklep internetowy, powinny dobrze zastanowić się nad tym, co ma znaleźć się w zapisach ich regulaminu, aby był on zgodny z prawem konsumenckim. Kilka lat temu głośno było o aferze w handlu internetowym. Okazało się, że sprzedawcy stosowali niedozwolone klauzule. Wielu z nich zostało pozwanych do sądu, wielu otrzymało kary z Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji.

Wiele małych przedsiębiorstw wówczas upadło, ponieważ nie potrafiło podnieść się po tej aferze. Właśnie te najmniejsze przedsiębiorstwa najbardziej ucierpiały, ponieważ nie były w wstanie samodzielnie się wybronić, a nie było ich stać na kosztowną obsługę prawniczą.

Jeśli zatem zastanawiamy się nad tym, czy rozpocząć przygodę z handlem internetowym, warto przeanalizować błędy w regulaminach, jakie w tamtym okresie popełnili ci przedsiębiorcy.
Pierwszym z nich – najczęściej popełnianym, który do tej pory pojawia się u wielu początkujących przedsiębiorców jest wzorowanie się na innych regulaminach, szczególnie dużych sklepów, które mają znaczącą pozycję w świecie handlu internetowego. Sprzedawcy, którzy wzorują się na takich regulaminach popełniają największą zbrodnię handlową. Wielu z nich myśli, że taki regulamin sporządzony został przez prawnika, który doskonale zna się na przepisach handlowych. Oczywiście jest to wierutna bzdura. Okazuje się, że niektórzy autorzy książek o e-handlu zalecają początkującym przedsiębiorcom właśnie taki krok. Apelujemy, nie róbcie tego! Możecie bowiem natknąć się na wiele niedozwolonych klauzul, które mogą pociągnąć Wasz biznes na samo dno.
Duże sklepy internetowe, nawet, jeśli w zapisach regulaminowych mają takie, które niezgodne są z obowiązującym prawem, nie martwią się tym. Posiadają taki sztab prawników, że bez problemu wybronią się, jeśli ktoś pozwie ich do sądu. Jeśli jednak sklep przegra, to prawnicy maksymalnie wydłużą spłatę zadośćuczynienia, pisząc odwołania, zaskarżenia wyroków i inne pisma, które wykonanie wyroku będą odraczały w nieskończoność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *