Czy w regulaminie sklepu internetowego można wprowadzać zmiany?

Wiele osób łapie się na tym, że raz napisany regulamin wrzuca na stronę internetową sklepu i zupełnie o nim zapomina. Jest to podstawowy błąd, którego należy się oduczyć. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że nasze prawo się zmienia, w związku z czym zapisy regulaminowe, których użyliśmy kilka lat temu, mogą być już z nim niezgodne. Co za tym idzie – jako sprzedający mamy obowiązek śledzić prawo konsumenckie i na bieżąco zmieniać regulamin w taki sposób, aby nie budził on żadnych wątpliwości.

Okazuje się, że każdego miesiąca Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji ogłasza kolejne klauzule niedozwolone, które nie mogą pojawić się w żadnym regulaminie. Jak się to ma do regulaminu? Otóż, jeśli danego miesiąca został umieszczony zapis, który był zgodny z prawem, a który kolejnego został uznany za klauzulę niedozwoloną, powinno się go od razu wyrzucić. Wiele osób jednak tego nie robi. Raz napisany regulamin wrzuca do szuflady i o nim zapomina. Nie powinno tak być, ponieważ może okazać się, że jest zupełnie niezgodny z prawem. Jak więc widać osoba, która prowadzi sklep internetowy powinna cały czas śledzić stronę UOKiK oraz wszelkie nowelizacje ustaw.

Jak zatem napisać dobry regulamin? Jeśli nie czujemy się na siłach, warto o pomoc poprosić prawnika. Zanim jednak zacznie tworzyć dla nas regulamin, podpiszmy w z nim umowę, w której przyrzeknie, iż regulamin będzie tworzony w oparciu o przepisy obowiązującego prawa. Jeśli pojawią się w nim jakiekolwiek uchybienia, to on weźmie za nie odpowiedzialność. Najlepiej, jeśli regulamin będzie sporządzał radca prawny. Osoba ta może podpisać z nami wyżej wspomnianą umowę. Posiada ona bowiem specjalną polisę odpowiedzialności cywilne. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę fakt, że napisanie takiego regulaminu nie będzie tanie. Jeśli jednak chcemy spać spokojnie, to warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie.

Jeśli jednak czujemy się na siłach, możemy taki regulamin stworzyć samodzielnie. Najpierw jednak warto zapoznać się z obowiązującymi ustawami i aktami prawnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *