Różnice między jednoosobową działalnością gospodarczą, a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością

Osoby, które nie chcą pracować na czyjś rachunek często zastanawiają się nad założeniem działalności, która pozwoli im legalnie pracować na własne zyski. Zanim jednak założą określoną działalność, często zastanawiają się nad zaletami i wadami różnych rozwiązań. Z reguły pod uwagę brana jest jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zanim dany człowiek podejmie decyzję, warto, aby zastanowił się nad różnicami łączącymi te dwie działalności. Dzięki temu będzie mógł wybrać to, co go najbardziej zadowoli. Poniżej zatem opiszemy niektóre z różnic, jakie można dostrzec podczas prowadzenia tych dwóch typów działalności gospodarczej. Należą do nich:

  • odpowiedzialność przedsiębiorcy za prowadzoną działalność – chodzi głównie o odpowiedzialność związaną z kredytami, niepowodzeniami, długami, czy innymi. Podczas prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem. Jeśli zatem poniesie klęskę, sąd może zabrać mu nie tylko firmę, ale także prywatny majątek. Pod względem spłaty zobowiązań spółka jest o wiele lepsza. Okazuje się bowiem, że w momencie poniesienia klęski, poszczególni wspólnicy odpowiadają majątkiem jedynie do wysokości kapitału, jaki początkowo wnieśli. Dzięki temu nie muszą martwić się o własny majątek, jeśli w interesach podwinie im się noga.
  • prowadzenie księgowości – kiedy zapytacie księgową, jak wygląda prowadzenie ksiąg rachunkowych jednoosobowej firmy i spółki, bardzo szybko wskaże Wam różnicę. Jeśli przedsiębiorca choć trochę zna się na prowadzeniu księgowości, okazuje się, że nie musi zatrudniać księgowej. Wystarczy, że sam poprowadzi swoje księgi lub do tego celu zatrudni biuro rachunkowego, którego miesięczny koszt wynosi od 100 do 200 zł. Inaczej sprawa ma się przy spółce. Tutaj trzeba prowadzić pełną księgowość, która wbrew poważnej nazwie nie musi być droga. Biura rachunkowe za taką usługę biorą od 300 zł w górę (uzależnione jest to bowiem od stopnia skomplikowania).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *